Embed

Kılıç Ali Paşa Camii

    Tophâne Meydanı’nda bulunan çeşmenin önü eskiden sık çınar ağaçları ile süslü idi ve ağaçların altında muharebelerden ganimet olarak alınmış bir çok toplar dizilmişti. 1793 yılında bu toplar kaldırıldı ve Nizam –ı Cedid askerlerinin talimine tahsis edildi.

     Tophâne Meydanı üstündeki önemli eserlerden biri, Kılıç Ali Paşa Camii’dir. 1571’deki İnebahtı yenilgimizin acısını çıkararak kurulan deniz üstünlüğünün hatırasına, 1580 yılında, körfez Hristiyan forsalara dolturtularak Kaptan –ı Derya Kılıç Ali Paşa tarafından, Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Paşa, Top dökümhanesi için bir kütüphane ve bir hamam da inşa etmiştir. Kütüphanedeki eserler 1911 yılında Süleymaniye Kütüphanesine nakledilmiştir. Caminin planının açıkça Ayasofya modelinde olduğu görülür. Cami önündeki meydan, doldurulduktan sonra, uzun yıllar boyunca bir çarşı ve pazar yeri olmuştu. İstanbul’u görmüş olan Batılı gezginler, yazarlar ve ressamlar, burasının bin renkli kalabalığının çok pitoresk anlatımlarını, tablolarını ve gravürlerini  bırakmışlardr. Miss Pardoe, Theophile Gautier, Edmondo de Amicis bunlar arasında sayılabilir.
       
       Tophâne ve Salıpazarı kıyıları yüzyıllar boyunca birbirinden güzel yalılarla bezenmişti, Türkler çağında. Ancak nomadik karakterle tahtadan yapılan bu yapılar ateşe ve zamana dayanamıyorlar, içlerinin emsalsiz zenginlikleri ile beraber, bir nesil içinde birkaç defa ortadan kalkıp tekrar yapılıyorlardı. Bu kıyılardaki yalıların hangileri olduğunu bilmek veya daha doğrusu sadece isimlerini bulmak için, tarihi kütüphanelerimizdeki bostancıbaşı defterleri, başlıca ve yegane kaynaktır.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !